Авто-мото

Автомобилистичката федерација со официјално соопштение:

Трката е организирана надвор од сите правила, се оградуваме од одговорност

Хамилтон е пресилен во Ф1, петта победа во Остин...

Луис Хамилтон е несопирлив сезонава во Формула 1 и со нов триумф во Остин, за...

Инцидент на крајот, трката во Скопје прекината!

Враќањето на кружните автотрки во Скопје за жал го одбележа сериозен инцидент....

„Триплета“ за АКК „Никола Карев“

Во конкуренција на 12 возачи, на првите три места се пласираа Филип Василевски...

Прва победа за Нојвил, излетувања на Ожије, Латваја и Меки (ФОТО)

Релито во Германија ќе го паметат многумина од возачите, особено фаворитите кои имаа многу излетувања, што го искористи Тјери Нојвил со „Хјундаи“ за негов личен прв триумф во ВРЦ рели првенството, но и н акорејскиот...

Втора победа по ред: Рикардо ја освои и Белгија!

Возачот на Ред Бул, Даниел Рикардо триумфира на патеката „Спа“ во Белгија и ја оствари својата трета победа во овогодинешниот Ф1-шампионат. Австралискиот 25-годишен возач извозе одлична трка и зад себе го остави лидерот...

Јане Трпков со само 9 години дели лекции по возење (ФОТО)

Јас тренирам во Бугарија, таму викендот се состои од официјални тренинзи, а во саботите и неделите се одржуваат трки. Досега имам освоено три пехари за трето место и два пехари за второ место, ми недостасува уште пехар за прво место, вели Јане.

Квалификации: Доминација на Мерцедес во Белгија

Дуото на Мерцедес, Нико Розберг и Луис Хамилтон ќе стартува од првиот ред на трката за ГН на Белгија која се вози овој викенд. Пол-позицијата на патеката „Спа“ му припадна на Розберг кој до првото место дојде по третото...

Дождот во Спа покажа дека Мерцедес не е непобедлив

Кога веќе не можат конкурентите, тогаш дозволени се и надворешни фактори за да бидат победени Нико Розберг и Луис Хамилтон. Возачите на Мерцедес не се снајдоа најдобро на третиот тренинг во Ф1-викендот во Белгија, за...

Мерцедес најави доминација, Розберг побрз од Хамилтон на првиот тренинг

Возачите на Мерцедес очекувано беа најбрзи на воведниот слободен тренинг за гранпри викендот во Белгија на легендарната патека „Спа Франкошамп“, а Нико Розберг го победи Луис Хамилтон на првиот тренинг денеска. Лидерот...

Нов дебитант во Ф1 на „Спа Франкошамп“

Американецот Александер Роси ќе дебитира викендов на трката во Формула 1 на легендарната „Спа Франкошамп“ во тимот на Марусиа, откако овој тим објави дека тој ќе го замени Макс Чилтон. Роси во минатиот месец стана...

Претседателот Иванов го прими новиот европски „крал на асфалтот“ (ФОТО)

Претседателот Ѓорге Иванов денеска оствари средба со македонскиот автомобилист, Игор Стефановски – Иџе, кој неодамна се закити со титулата европски шампион на ридски патеки во класата H, со што ги исполни и критериумите...

Победникот на Ле Ман ќе вози викендов во Спа

Трикратниот победник на легендарната трка „24 часа Ле Ман“, Андре Лотер ќе дебитира во Формула 1 овој викенд и тоа на Спа Франкошамп, на гран-прито во Белгија, како возач на Катерхам. Германецот ќе го замени Камуи...

Патеката во Сочи ја доби лиценцата за организација на трката во Формула 1

Патеката за Формула 1 во олимписки Сочи, каде во фавруари годинава се одржаа Зимските Олимписки игри го доби „зеленото светло“ и лиценцата за организација на гран-при викендот закажан за 10 октомври годинава. Патеката...

Pages