Нашиот каратист блеска во Карате 1 Премиерлига

Павлов е незапирлив во Дубаи, за злато ривал му е Самдан од Турција

Македонскиот каратист Емил Павлов ќе бие битка за златниот медал во Карате 1 Премиерлига во Дубаи, а противник задутре во финалето ќе му биде Турчинот Ереј Самдан

објавено: 16 февруари 2018 - 13:10

Македонскиот каратист Емил Павлов ќе бие битка за златниот медал во Карате 1 Премиерлига во Дубаи, а противник задутре во финалето ќе му биде Турчинот Ереј Самдан. 

Павлов во категоријата до 60 килограми победи четворица противници и стаса до големото финале. Денеска со 5:3 го победи Летонецот Келвис Калин за финале, а претходно беше подобар и од Јуејонг Гу (Ј.Кореја) со 3:1, од Степан Ефименко (Русија) со 3:2 и од Олег Филипович (Украина) со 6:0.

Денеска настапија и Пуликсинија Јованоска во кати и Сара Радичевска. Јованоска загуби во првото коло, а Радичевска има победа и пораз на изјаснување (0-0), но може да се надева на репасаж, ако нејзината противнчичка Чипенсек се пласира во финалето во категоријата до 50 килограми.

 

Најново во Други спортови