АМЕРИКАНКАТА СЕ ВРАЌА, ПОБЕДИ ВО ВАЛДИЗЕР

СЕ ПОБЛИСКУ ДО ЛЕГЕНДАТА: Уште осум чекори до Стенмарк

Линдзи Вон е победничка на супервелеслаломот кој денеска се возеше за Светскиот Куп на патеката во Валдизер.

објавено: 16 декември 2017 - 15:30

Линдзи Вон е победничка на супервелеслаломот кој денеска се возеше за Светскиот Куп на патеката во Валдизер.

А тоа беше вкупно 78. победа за прославената американска скијачка, која немаше победа скоро цела сезона.
Беше подобра од италијанката Софија Гогија за 31 стоти дел од секундата, односно 39 од Норвежанката Рагнилд Мувникел.

А со оваа победа Вон стана и најуспешната натпреварувачка во женската конкуренција од Светскиот скијачки Куп.
Апсолутен рекордер сеуште е легендарниот Швеѓанец Ингемар Стенмарк, кој во својата долга кариера победи на дури 86 трки од Светскиот куп. Засега недостижно за многу негови наследници.
Во оваа дисциплина во која Вон победи за прв пат во оваа сезона, прва е Тина Вејрајтер од Лихтенштајн со 160 бодови, втора е Жасмин Флури од Швајцарија со 149, а трета Никол Шмид хофер со 130.
Вон има 107 бода...
Во вкупниот поредок пак води Американката Микаела Шифрин со 521.бод пред германката Викторија Ребенсбург со 412, а трета е Вејрајтер со 294 поени.

Најново во Други спортови