Руската олимпијка е во аут

Сергеева призна дека се допингува, ИОК ја исклучи од Игрите во Пјонгчанг

Руската олимпијка Надежда Сергеева призна дека користела недозволени стимулативни средства и веднаш е исклучена од Игрите во Пјонгчанг

објавено: 24 февруари 2018 - 13:50

Руската олимпијка Надежда Сергеева призна дека користела недозволени стимулативни средства и веднаш е исклучена од Игрите во Пјонгчанг.

Сергеева учествуваше на олимпиоскиот турнир во боб, а користела триметазидин, што е забранета супстанца.

„Спортистката призна дека е допингувана и веднаш ја исклучпивме од натпреварувањето. Резултатот на тимот исто така не е валиден“, изјавија од Спортскиот суд.

Претходно и Александар Крушелнички беше суспендиран од иистата причина и му беше одземен бронзениот медал во мешани двојки.

Најново во Други спортови