ОДРЖАН ПРВИОТ ЕКИПЕН МЕЧ ВО ПЈОНГЧАНГ

Швајцарците со историско тимско злато на ЗОИ

Швајцарија е победник на првото тимско натпреварување во алпско скијање во историјата на Зимските олимписки игри. 

објавено: 24 февруари 2018 - 10:45

Швајцарија е победник на првото тимско натпреварување во алпско скијање во историјата на Зимските олимписки игри. До златниот медал Швајцарците дојдоа откако ја совладаа Австија со 3-1, а ова големо остварување го донесоа Денис Дајерабенд, Венди Холденер, Рамон Ченхојзерн и Даниел Џул.

Бронзениот медал и припадна на Норвешка. Натпреварот со Франција заврши нерешено 2-2, но подоброто време на Норвежаните им го донесе третото место.

Најново во Други спортови