ПОСЛЕ 17 ДЕНА СНЕЖНИ ВОЗБУДУВАЊА

Затворена е Олимпијадата во Пјонгчанг: Доминација на Норвежаните, Марит Бјерген во историјата!

На посебна церемонија на Олимпискиот стадион, официјално беше изгаснат олимпискиот оган. За четири години ќе биде повторно запален, во Пекинг...

објавено: 25 февруари 2018 - 17:00

Околу 3.000 спортисти од 92 семји од светот, се натпреваруваа во вкупно 15. спортови и 102 дисциплини, а овие 23. по ред Зимски олимписки игри беа првите на кои беа поделени повеќе од 100 сетови на медали.

Најуспешна земја во Пјонгчанг е Норвешка, која освои вкупно 39. одличја со што стана рекордер според бројот на реализирани медали на еден ваков собир.
Норвежаните вкупно 14. пати се најдоа на највисокото победничко место, истко како и Германците, кои се на втората попзиција, и тоа со осум медали помалку.
На третото место се најде Канада, која има 29. одличја, од нив 11 со златен сјај.


„Овие игри се омаж на минатото и поглед во блескавата имнина. Најдобар пример е почитувањето на олимпиското примирје. Со заедничкиот марш на Јужна и на Северна Кореја покажаа дека спортот ги спојува луѓето и во нашиот 'крцкав свет'. Но со тоа ни дадоа верба за иднината. Игрите во Пјонгчанг беа игри на новиот хоризонт кој го прифаќаме и им пружаме рака на сите да ни се придружат во вебата во иднината" – рече првиот човек на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах, кој во исто време им се заблагодари на спортистите на прикажаниот фер-плеј.
Голем број на спортисти ги одбележија овие Игри, секако според постигнатите резултати. Но меѓу нив се издвоија две дами – Естер Ледецка и Марит Бјерген.

Ледецка стана првата жена во историјата која освои злато во два различни спорта на исти игри затоа што по изненадувачкиот триумф во суперверлеслалом, славеше и во нејзината примарна дисциплина – паралелен велеслалом во сноуборд.

Марит Бјерген пак пет пати се најде на победничкиот пиедестал, и на тој начин бројот на освоените медачи на ЗОИ го донесе до 15.
А тоа ја прави и најуспешен спортист во историјата на Зимските Олимписки игри.
Со освојувањето на златниот медал во трката на 30. километри, стави тошка на игрите во Пјонгчанг, и стигна до своето осмо злато, по што се израмни со своите славни сонародници, Бјорн Дејли и Оле Ејнар Бјорндален, кои претходно ги претра" според бројот на совоените медали. На најуспешната спортистка, оној последен, 15, медал и беше доделен на затворањето на игрите.
Што се однесува до земјите од поранешна Југославија (сите имаа свои претставници), најуспешни беа Словенците.
Најдобриот резултат го оствари бијатлонецот Јаков Фак со освојувањето на сребрениот медал во индивидуалната трка, додека пак до бронзата доскија Жан Кошир, во паралел-велеслаломот.
После Пјонгчанг, Олимписките игри остануваат на тлото на Азија. Затоа што во 2020 година, домаќин на летната Олимпијада ќе биде Токиио, додека две години подоцна, во 2022 година, оние зимските ќе се одржат во Пекинг.

Најново во Други спортови