Нов меч за гренд-слем титула за најголемиот

Чунг се предаде, Федерер во финале со Чилиќ на Австралија опен

Роџер Федерер ќе игра ново гренд-слем финале, задутре на Мелбурн парк против Марин Чилиќ, откако неговиот ривал Хјеон Чунг предвреме го предаде мечот

објавено: 26 јануари 2018 - 10:50

Роџер Федерер ќе игра ново гренд-слем финале, задутре на Мелбурн парк против Марин Чилиќ, откако неговиот ривал Хјеон Чунг предвреме го предаде мечот.

Федерер водеше со 6:1 и 5:2, кога Чунг му соопшти на судијата дека веќе не може да игра.

„Видов уште на почетокот на вториот сет дека нешто не е в ред со Чунг. Тешко се движеше. Ми е жал за него во ваква ситуација, но верувам дека има светла тениска иднина. Наскоро ќе биде во Топ-10, за понатаму не сакам да предвидувам, ниту да му правам некаков притисок“, изјави Федерер.

Швајцарецот задутре ќе игра за рекордната 20. гренд-слем титула, против познат противник, Марин Чилиќ. Го има победено 8 пати во 9 меѓусебни дуели, но загуби од него финале на гренд-слем, во Њујорк на САД опен во 2014 година.

Најново во Други спортови