Откако се тандем не знаат за пораз

Китан асистира, Мирко опасно дрибла, а Славен конечно по две децении првпат го освои Пољуд (Видео)

Копривница слави голема победа, прва на Славен Белупо на „Пољуд“ против Хајдук во клупската историја, а голем придонес имаше македонскиот тандем, Томе Китановски и Мирко Ивановски

објавено: 25 февруари 2018 - 09:00

Копривница слави голема победа, прва на Славен Белупо на „Пољуд" против Хајдук во клупската историја, а голем придонес имаше македонскиот тандем, Томе Китановски и Мирко Ивановски.

Откако се задно во Славен не знаат за пораз на трите меча во пролетниот дел од шампионатот, а вчера за првпат го победија гигантот Хајдук во Сплит.

Китановски беше директен „виновник“ за падот на Хајдук и со асистенција до стрелецот Делиќ во 71. минјута и кумуваше на победата на Славен од 1:0. Десниот бек зимово дојде во Славен и игра одлично, а на три меча има гол и асистенција. Ивановски е прв стрелец на тимот од Копривница, а вчера приреди шоу со своите дриблинзи. Во еден момент успеа да им ја сокрие топката на домаќините, а двајца играчи по неговиот дриблинг и буквално се судрија меѓусебе.

Со две победи и реми во продолжението на хрватското првенство Славен веќе ги прегрме грижите за опстанок, а македонскиот тандем има голем дел од заслугите за одличните игри и резултати.

Најново во Фудбал