Фудбал

КАКО ГЛАСАА СЕЛЕКТОРОТ И КАПИТЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА СЕЛЕКЦИЈА

Мрме и Гоче едногласни: Роналдо е пред Меси

Не ни бега пласман меѓу најдобрите - Македонската...

Македонската репрезентација за фудбалери до 17 години е на еден чекор до...

Јурчиќ: Адеми е вистински лидер, како воопшто да...

Македонскиот репрезентативец и капитен на „модрите“ ги изненади сите со тоа во...

НЕВООБИЧАЕН НАЧИН НА ПРОСЛАВА: Илиески го реши...

Дефинитивно, третата победа во домашниот шампионат за Победа е „најслатката“....

Илиев: Учам од најдобрите (Фото)

Дени Илиев по долг период беше на голот на Арсенал, во резервниот состав против Сандерленд и не прими гол во победата од 2:0, а наскоро очекува да добие шанса и во првиот состав

Иљарименди: Вардар е сличен со нас, игра убаво и офанзивно, но ние сме подобри

Асиер Иљарименди има одлично реноме, играше и во Реал Мадрид две сезони, а утре против Вардар ќе биде еден од главните адути за победа на клубот од Сан Себастијан. Вели дека и двата состави играат убав, офанзивен фудбал, но дека Реал Сосиедад е поквалитетен и ќе победи

Евро-гол на Мустафов (ВИДЕО)

Победа Прилеп со убедливи 5-1 ја совлада Брегалница во рамките на осминафиналето од Купот на Македонија, а натпреварот го одбележа прекрасниот гол од слободен удар на Бурхан Мустафов. Офанзивецот погоди во горниот десен голманов агол, а чуварот на мрежата на штипјани немаше шанса да реагира.

Вардар бара рецепт за убава фиеста (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Македонскиот шампион посакува трета среќа во Лигата на Европа. По двата порази од Зенит и Розенборг, Чеде Јаневски и неговите избраници го бараат победничкиот рецепт за да испишат нова историска страница. Противник на „црвено-црните“ е незгодниот Реал Сосиедад, тоа што шпанскиот тим е фаворит, е дополнителен мотив за фудбалерите на Вардар да приредат одлична престава пред своите фанови.  

Јаневски и Барсегјан: Време е да се урне незгодниот шпански комплекс

Вардар сака да забележи успех и конечно да освои први бодови во првото улество во Европа Лигата, а иако на гости доаѓа силниот Реал Сосиедад, домаќините се оптимисти и велат дека ќе атакуваат на победа

Пандев со сите со петки (ФОТО-ВЕСТ)

Академија Пандев во голем стил се пласираше во четвртфиналето во Купот на Македонија, откако го совлада Силекс со 5-0. Струмичани по завршување на мечот го направија победничкото селфи. 

Несторовски кажа што мисли за Палермо (ФОТО)

Илија Несторовски најверојатно уште долго време ќе го гледаме во дресот на Палермо. Македонскиот репрезентативецот на својот „Фејсбук“ профил сподели интересна фотографија, како најава за продолжување на соработката. Италинските медиуми објавија дека тимот од Сицилија подготвува нов договор за Несторовски, со важност до 2021 година. За капитенот на италијанскиот клуб летово имаше голем интерес од екипи од Италија и Англија, но на крајот остана на Сицилија. Сега е можно да остане и понатаму во тимот уште плус две години.  

Шкендија на пенали во четвртфинале, Ренова се спаси во Струга во последен момент

Шкендија го елиминираше Работнички во највозбудливото осминафинале на домашниот куп и тоа по серијата пенали, откако и денеска како и на првиот меч резултатот беше 1:1. Ренова се спаси во Струга и со гол во последниот напад мина понатаму

Пандев: Фатете се за работа и направете нешто, а потоа критикувајте

Предводникот на фудбалската репрезентација реши да им одговори на сите оние кои ја критикуваат националната селекција

Сосиедад тргна на пат за Скопје (Фото)

Македонскиот првак Вардар утревечер во 19 часот на арената „Филип Втори“ во Скопје го пречекува шпанскиот тим Реал Сосиедад, во рамките од третото коло на Лигата на Европа. Примералигашот утрово тргна кон Македонија со надеж дека утревечер ќе ги освојат трите бода од ова гостување. Вардар прв пат во клупската историја е дел од групната фаза во Лигата на Европа и по првите две кола е без бодови. Сосиедад е голем фаворит, но тоа не значи дека „црвено-црните“ нема да се обидат да направат изненадување и да ја израдуваат македонската јавност. 

Pages