Фудбал

ПРОДОЛЖУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ШАМПИОНОТ ВО АВСТРИЈА

Вардар со минимален пораз од Матерсбург (ВИДЕО)

Велкоски се врати во Сараево (Фото)

Крсте Велкоски се врати во Сараево и повторно ќе игра во клубот од Кошево, каде...

Хасани: Да обезбедиме солидна предност пред...

Капитенот Ферхан Хасани е оптимист и верува дека Шкендија и оваа сезона може да...

Конечно ќе здивне - Бобан Николов се враќа во...

Бобан Николов се враќа во Скопје и ги напушти подготовките на Вардар во Бад...

Словачка: Има надеж, браво Македонија

Македонија загуби со 4:2 од Португалија, но и Португалците си заминаа разочарани од теренот. Тоа е така бидејќи на „европските Бразилци“ им требаше победа од три гола разлика, за да се надеваат дека може да стигнат во полуфиналето. На двата гола на Македонија се радуваа во Словачка. Тоа е репрезентацијата која останува со шанси за влез во борба за медалите.Словачките медиуми веднаш потенцираа дека погодоците на Македонија се клучни што нивната селекција има уште шанси за да игра во полуфиналето. „Македонија даде два гола, шансите за нас останаа“, стои во насловот на словачки „Спорт“

Македонија але але, але и аплаузи (Видео)

И покрај поразот од Португалија со 2:4, верните македонски навивачи на стадионот во Гдиња со аплауз и песна ги испратија младите момчиња, кои во трите средби на Европското првенство во Полска одиграа максимално борбено. На крајот, Македонија заврши со четири дадени гола во три меча и со еден освоен бод, тој против Србија. 

Кога поразот не боли, ИГРАВТЕ СО СРЦЕ ЗА МАКЕДОНИЈА - Португалија - Македонија 4:2

Со втор пораз во Гдиња, денеска од Португалија со 2:4, младите македонски репрезентативци се простија од историскиот настап на Европското првенство во Полска. И повторно нашите фудбалски херои се бореа со лавови, против актуелниот европски вицешампион, кој испадна од трката за полуфинале

Игравте со срце, Македонија секогаш е со вас (Фото-галерија)

Репрезентацијата до 21 година, загуби од Португалија со 2:4 и на крајот заврши како последнопласирана во групата Б, каде уште беа и Шпанија и Србија. Во првото коло, Македонија убедливо загуби од Шпанија со 5:0, а во дуелот против Србија испушти победа, откако примивме гол во 90 минута за конечни 2:2.Во дебитантскиот настап на Македонија на ЕП, ќе се памти дека младите не се уплашија и во сите три меча одиграа машки и со желба да покажат дека не случајно беа дел од најдобрите селекции на стариот континент. 

Затоа сме на ЕП, хероите не паѓаат лесно, Маркоски намали на 2:3

Македонија повторно потврди дека заслужено е во европскиот крем во младинска категорија, а хероите не паѓаат лесно и никогаш не се предаваат. Кире Маркоски со погодок во 80. минута намали на 2:3, по одличната акција и асистенција на Елиф Елмас

Супергол на Енис Барди, Македонија го проби мразот во Гдиња (Видео)

Енис Барди е немилосрден и погодува со леснотија и од огромна далечина, а со супер гол против Португалија намали на 1:2 и ја врати Македонија во игра на мечот што се игра во Гдиња

Португалијa веќе води со 2:0, ни се заканува шпанско сценарио

Португалија по половина час во првото полувреме веќе води со 2:0 против Македонија, во Гдиња, па ни се заканува реприза на шпанското сценарио од првата рунда кога загубивме со 0:5 

И Јапонија навива за Македонија во Полска (Фото-галерија)

Давид Бабунски кој игра во јапонскиот тим Јокохама има свои фанови и во Полска, каде на трибините стандардно има дел обоен во „црвено и жолтите“ бои на Македонија

Хокеарски измени, Шпанците со комплетен резервен состав против Србија

Шпанија веќе е во полуфиналето на Европското првенство во Полска, па веројатно и многу логично селекторот Алберт Селадес им даде шанса на резервните играчи да бидат стартери, вечерва во Бидгошч против Србија

Шишковски и Попзлатанов ќе дебитираат против Португалија, не игра Велковски

Еве ги стартните 11 на Македонија за дуелот со Португалија: Шишковски, Попзлатанов, Бејтулаи, Зајков, Мурати, Николов, Барди, Бабунски, Радески, Ѓорѓев и Ангелов.

Pages