Кошарка

ОТКАКО СТАНА ЈАСНО ДЕКА НЕМАМЕ ДОВОЛНО „МЕСО ВО РЕКЕТОТ"...

РЕАЛНОСТ И ПОТРЕБА: Зошто да не, Ричард Хендрикс?

Своите минути Стајиќ ќе ги (по) бара во АВ Охрид?

Оваа седмица Бобан Стајиќ ќе работи со националниот тим, но и на одлуката каде...

БАУМАН: Евролигата ја направи целата конфузија

Дојде и оној „ноемвриски прозорец" кој го креираше ФИБА, но решението на...

Костоски: Одиме напред, мораме да покажеме...

Оние репрезентативци кои летоска излегоа на теренот и се бореа во...

Соколов ги напушти „соколите“, се сели во МЗТ Скопје

Повратникот во македонската репрезентација, Дарко Соколов е нов член на МЗТ Скопје. Искусниот кошаркар го потврди она што веќе долго време се зборуваше и се очекуваше - распад на Карпош Соколи. 

Мекејлеб прво се јавил, а потоа едноставно го снемало

Најавите дека Лестер Бо Мекејлеб ќе се врати во македонската репрезентација, сепак биле вистинити. Неофицијално дознаваме дека од МКФ контактирале со него, првата реакција била позитивна, но потоа нешто се изјаловило...Никој не знае што точно се случило во меѓувреме, Бо едноставно го снемало!

Димитријевиќ: Треба да бидеме оптимисти дека можеме да победиме секого

Ненад Димитријевиќ за првпат ќе биде во составот на македонската репрезентација. Плејмејкерот на Хувентуд кој е најмладиот кошаркар во националниот тим е голем отпимист пред квалификациските дуели против Словачка и Швајцарија. 

Гечевски како пример: За Македонија - секогаш (ФОТО)

Тодор Гечевски и натаму е пример како треба да се однесуваат сите кошаркари кога во прашање е националниот тим. Некогашниот репрезентативец денеска се појави на првиот собир во СЦ „Јане Сандански“, им посака среќа на најхрабрите кои одлучија и овој пат да гинат за „црвено-жолтиот“ дрес.  

Да се обидеме и да го дадеме најдоброто од нас, што ќе биде, ќе видиме во недела

Селекторот бара да се потроши целата енергија во овие два дуели со Словачка и Швајцарија кои се дел до претквалификациите за пласман на ЕП 2021. За прв пат без „странец", со подмладување на селекцијата...

Трајковски се појави на тренингот и веднаш си замина

Центарот на МЗТ Скопје Аеродром објасни зошто мора да ги пропушти претквалификациите

Селекторот Давитков задоцни на тренингот, авионот е виновен

Поради проблеми со доцнењето на авионскиот лет, Јорданчо Давитков задоцни речиси еден час за првата прозивка, но се појави во „Јане Сандански“ и веднаш се фати за работа

Новата НБА ѕвезда е родена: Лонзо Бол со нов трипл-дабл

Дебитантот на „езерџиите“ го предводеше својот тим до победа над Денвер од 127:109

ЏИКИЌ: Во овој состав, МЗТ не е за последно место во АБА лигата

„МЗТ Скопје, во овој состав, во кој се новите играчи како Мавра, Спасојевиќ, Мајсторовиќ не е за да биде последна екипа во лигата. Го покажаа тоа и на натпреварот со Олимпија во Љубљана кога загубија на 'една топка'“- потенцираше некогашниот македонски селектор, а сега прв тренер на подгоричка Будуќност.

СИМОНОВСКИ: Да заборавиме на ова, и да најдеме начин да победуваме

„Да пробаме да го заборавиме овој натпревар. А во оние другите да влеземе што е можно подобро, и да почнеме да победуваме, Затоа што тоа би било најдобро за сите нас"- коментира шутерот на „сино-белите".

Pages