ЗА СЛАБИТЕ ИГРИ ВО ПОСЛЕДНО ВРЕМЕ НА „ЦРВЕНО-БЕЛИТЕ"

Кога Перо Антиќ не е во тимот, Црвена Ѕвезда нема водач!

Новинарските проценки се дека во овој дел од сезоната во која нашиот интернационалец е повеќе на трибините отколку на теренот, во тимот кој има евролигашки лимити, пред се, нема играч кој би го водел како што треба...

објавено: 24 февруари 2018 - 18:40

Тој не е најдобриот играч на Црвена Ѕвезда, но е најважниот играч на најдобриот клуб на јадранските простори и единствениот кој од овие простори учествува во најсилното европско кошаркарско натпреварување-Евролигата.
Кога Перо Антиќ не е во тимот, Црвена Ѕвезда навистина нема водач.
Поради тоа и стручниот штаб го чува за оние најважни натпревари во сезоната, а тие пак не се доста блиску, гледано според календарот.

Да, овој дел од сезоната е важен за Антиќ и неговото друштво, пред се за да се подигне по дебаклот во Купот на Србија. Но уште еден таков сличен епилог дојде и во Бамберг, па јавноста во Србија, пред се почна да се прашува, каде „згасна" онаа Ѕвезда д почетокот на сезоната, онаа која газеше се пред себе „дома" во АБА лигата, а беше во серија на победи против великаните на европската кошарка.
Одговорот е можеби и во тоа дека овој тим нема свој водач, барем не кога во него го нема искусниот Македонец, кој никако не успева да побегне од повредите кои го демнат во последно време.
Ваков или онаков, Перо Антиќ е лидерот на овој собир на играчи кој го креираа Небојша Човиќ и неговите соработници.

Најново во Кошарка