ШАМПИОНОТ ЈА ДОБИ ТРЕТАТА ПРЕСМЕТКА

Голден стејт ги оддува Тандерси (ВИДЕО)

Кошаркарите на Голден стејт ја совладаа Оклахома на домашен терен со убедливи 112:80.

објавено: 25 февруари 2018 - 09:39

Кошаркарите на Голден стејт ја совладаа Оклахома на домашен терен со убедливи 112:80. Актуелниот шампион до првата победа во третата пресметка со Оклахома оваа сезона дојде благодарение на одличната игра во второто полувреме. Во финишот на втората четвртина имаа водство од 52:45, но во средината на третата четвртина Тандерси се вратија и поведоа со 59:56. Вориорси направија серија и до крајот на последниот период на гостите им дозволија на постигнат само седум поени, додека на другата страна реализираа 28 поени за високи и недостижни 84:66.

Најфикасен во редовите на победникот беше Кевин Дурент со 28 поени и пет скока, Стеф Кари запиша 21 поен, девет скока и шест асистенции, дододека Клеј Томпсон и Дрејмонд Грин заедно постигнаа 21 поен.

Во редовите на Оклахома, Расел Вестбрук имаше 15 поени, 12 скока и 7 асистенции, еден поен помалку постигна Кармело Ентони.
Голден стејт е на второто место во Западната конференција со 46 победи и 14 порази, додека Оклахома е на седмата позиција со скор од 34-27.

Резултати: Мајами - Мемфис 115:89, Њујорк - Бостон 112:121, Голден стејт - Оклахома 112:80, Минесота - Чикаго 122:104, Феникс - Портланд 104:106, Јута - Далас 97:90, Сакраменто - ЛА Лејкерс 108:113.

Најново во Кошарка