ИЗНЕНАДУВАЧКИ ОДЛИЧНИ ИГРИ НА „ПАНЦЕРИТЕ" ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ

„Германска чизма" газеше и во Грузија

Германија делува непобедливо во овие квалификации. Најдобро тоа го почувствуваа фаворизираните селекции на Србија, а вечерва и на Грузија (87:77).

објавено: 25 февруари 2018 - 19:40

Германија делува непобедливо во овие квалификации. Најдобро тоа го почувствуваа фаворизираните селекции, прво онаа на Србија, а вечерва и на Грузија...

Во Тбилиси „панцерите" победија со (87:77), и останаа со максимален ефект (4-0), Грузија е на една победа, додека пак српските „орли" се преселија малку подолу, под Алпите, каде вечерва (20.20 часот) гостуваат уште еднаш, сега на Австрија.
Изненадувачки Исланд со „половина кош" излезе како победник над Чешка (76:75), во натпревар од групата „Ф", во која пак неизвесно беше во дуелот во Хелсинки.
Финска долго време водеше против Бугарија. Сепак, на пет минути пред крајот, гостите влегоа со плус од пет поени (70:65). Но до псоелдната секунда од играта Бугарите не дадоа ниту еден единствен поен!!!
По серијата од десет поени, победи Финска со (75:70).
Ова беше првиот неуспех за Чесите, а втор успех за „рибарите" од Исланд кои ги одбранија шансите за понатамошен премин во следниот круг од квалификациите за СК во Кина.
Во групата „Х", со подобар финиш, Грција излезе на крај во дуелот со Велика британија (75:70), додека пак Естонија беше подобра од Израел, и со убедливи (78:62), дојде до својата втора победа во четири кола.
Води Грција со ефект (3-1), додека сега Естонија и Израел се израмнети (2-2), а Британците се на „нулата".

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СК 2019 – КИНА
РЕЗУЛТАТИ 4. КОЛО
ГРУПА Е
Франција – Белгија 64:49
Русија – БиХ 70:53

ГРУПА Ф
Исланд – Чешка 76:75
Финска – Бугарија 75:70

ГРУПА Г
Грузија - Германија 77:87
Австрија – Србија вечерва

ГРУПА Х
Грција – В. Британија 75:70
Естонија – Израел 78:62
26. ФЕВРУАРИ (ПОНЕДЕЛНИК)
ГРУПА А
17.30: Белорусија - Словенија
19.00: Шпанија – Црна Гора
ГРУПА Б
18.00: Украина – Шведска
18.30: Летонија – Турција
ГРУПА Ц
18.30: Литванија – Косово
20.00: Унгарија – Полска
ГРУПА Д
18.00: Романија – Италија
20.00: Хрватска – Холандија

 

Најново во Кошарка