Кошарка

АВ Охрид службено победи 20:0 против Босна

Гостите не успеаа да соберат играчи и воопшто не допатуваа во Македонија

Леброн со рекорден број асистенции, Кливленд...

Најдобриот играч во тимот на Кливленд заврши со 25 поени и 17 асистенции, а...

ХУМАН ГЕСТ БЕЗ ГРАНИЦИ: Перо Антиќ и КК Гостивар...

„8.000 евра е сумата што ќе ја обезбедат КК Гостивар и претседателот Перо Антиќ...

Како од босанско село се стигнува до НБА лигата

Високиот центар на Портланд вели дека никогаш никој не треба да се откаже од својот сон и мора да верува во тоа што го сака, за да може да успее

НОВ СУПЕР ТИМ: Леброн во Тексас?

Најдобриот играч на Кливленд, па и во лигата, на крајот на оваа сезона би можел да се пресели во Хјустон Рокетс, тврди реномираното списание.

КАКОВ ДЕН: Го сменија тренерот, го викнаа да води тренинг, па повторно му дадоа отказ!?

Којзнае можеби уште утре, повторно раководството на Лиеткабелис ќе го врати назад на тренерското столче...

ЕДНА ЧЕТВРТИНА БЕШЕ ДОВОЛНА: По десет минути, одмор за Антиќ и другарите

Црвена Звезда го скрши отпорот на Цибона уште по десет минути (35:18), за сигурен триумф во домот на Дражен Петровиќ (93:87).

БРАЈАНТ ЗНАЕ КАКО ТРЕБА: Бидете нестрпливи, уште веднаш!

Неговиот менталитет, јасно е, се разликува, и тоа многу во однос на младите дебитанти кај ЛА Лејкерс

Каде сте хумани луѓе: Уште 8.000 евра се потребни за лекувањето на Гешо

Речиси десет месеци трае хуманитарната акција за помош на поранешниот капитен на МЗТ Скопје, Стеван Гешовски. „Спортмедиа“ дознава дека се собрани 11.000 евра. Популарниот Гешо го делат уште 8.000 евра од лекување во Русија, сума која што сегашните и некогашните кошаркарски легенди може да ја соберат за час. 

МЗТ Скопје рано ги потроши „џокерите“ во АБА, има право на уште еден играч

Македонскиот шампион се најде во речиси безизлезна ситуација кога станува збор АБА-лигата. Не само што тешко ќе се извлече од дното и ќе обезбеди опстанок до крајот на сезоната има право да ангажира само уште еден играч за потребите во ова натпреварување. 

Собрани 130.000 денари од хуманитарната акција за помош на Гешо

Крајниот епилог од хуманитарниот карактер на неодамнешното вечно дерби на МЗТ Скопје Аеродром со Работнички е собрани 130.000 денари кои во најскоро можно време ќе бидат уплатени на сметка за помош на поранешниот капитен на нашиот тим, Стеван Гешовски.

МЗТ Скопје е „најтролан“ во регионот: Што пари потрошија, до сега ќе го купеа Датоме

МЗТ Скопје во изминативе неколку сезони е главна тема за потсмев на социјалните мрежи кога станува збор за АБА-лигата. Лошото менаџирење, македонскиот шампион го доведе на дното на табелата и речиси го стави на излезната врата на јадранското натпреварување по „стаж“ од шест сезони. 

Хрватска кошаркарка се спаси за влакно, ја реанимираа среде меч (ВИДЕО)

Драма во Торино со среќен крај. Хрватската кошаркарка, Ивана Тиквиќ за „влакно“ се спаси, откако незгодно падна на глава, ја загуби свеста. Навремената реакција на лекарските екипи спречија трагедија, на среде терен ја реанимираа хрватската кошарка. Откако Тиквиќ ја вратија во живот, таа веднаш била пренесена во болница и нејзината состојба е стабилна.  

Pages