Кошарка

НАЈАВЕНИ ПРОМЕНИ ВО ТИМОТ ОД ПОДМОСКОВИЕТО

Барцокас место Ивановиќ?

Дивац не штеди, подготви „брдо“ пари за Богдановиќ

Богдан Богдановиќ најверојатно следната сезона нема да го носи дресот на...

Карпош Соколи во квалификациите за ФИБА Лигата на...

Клубот од Карпош е еден од 16. кои ќе играат во првото квалификациско коло од...

Се приклучи и Пенов

Неговата борбеност во одбраната, сестраноста и солидниот шут за три поени, го...

НАШИОТ РИВАЛ СЕ ЗАСИЛУВА : Морина и Кастрати ќе играат за Косово

Г'зим Морина и Ерјон Кастрати ќе бидат дел од репрезентацијата на Косово, нашиот ривал во групата, на претквалификациите за Светското првенство 2019.

НАЈТРОФЕЈНИОТ СЕ ЗАСИЛУВА: Бојан Крстевски е нов играч на Работнички

Репрезентативецот потпиша за клубот кој сака да создаде тим и за настап во Европа

КОСТОСКИ: Да ја вратиме атмосферата и самодовербата

Македонската репрезентација и официјално започна со подготовки за исклучително важните претквалификации за Светскиот Куп 2019 година, преку кој ќе обезбеди место и за квалификациите за пласман на ЕП 2021 година. 

Војдан: Треба сите да дојдат, за Македонија се работи

Капитенот на македонската репрезентација, Војдан Стојановски посакува во следните денови да се појават сите повикани кошаркари. Тој посакува националниот тим повторно да се врати на местото на кое бевме навикнати да го гледаме. 

Пеце и Перо ги „закопаа секирите“ (ФОТО)

Се случи и она што малкумина го очекуваа, особено по бројните препукувања во изминатиот период...Петар Наумоски и Перо Антиќ ги „закопаа секирите“. На денешниот прв собир на репрезентацијата спортски си подадоа рака, а потоа и разменија по некој збор.  

КАКО ВО СТАРИТЕ ДОБРИ ВРЕМИЊА: Давитков ги врати Антиќ, Тоше и Станко (ФОТО)

Баш како во старите добри времиња. Перо Антиќ, Ѓорѓи Чековски и Тодор Гечевски повторно на едно место, за една цел - националниот тим. Во денови кога репрезентацијата е на најниско можно ниво, новиот селектор Јорданчо Давитков донесе позитивни ветрови. Најави и исполни, на првиот собир дојде Антиќ и заедно со Тоше и Станко ја вратија надежта дека може да се надеваме на многу подобри денови...    

Чековски 99% ќе игра, Перо одлучува сам!

„Се договоривме да помогнам колку што можам. Секако со своето присуство, со своето искуство, да направиме македонската репрезентација го помине овие претквалификации. Затоа што е воопшто многу важно за нашата кошарка. Битни се овие квалификации за Светското првенство“- порача Гечевски.

ПЕРО АНТИЌ: Добро да размислам, но секогаш сум тука за Македонија!

„Знаете и самите во каква ситуација сум. Дека ми треба уште време да се вратам назад во реалноста, и сакам да кажам и тоа дека конечната одлука околу тоа дали ќе играм, или ќе бидам во некоја друга логистичка ситуација ќе ја знам за два-три дена. Треба да се консултирам и со моето семејство. Знаете дека дома ме чекаат трите сина, на кои исто така треба да им обрнам поголемо внимание од кое го имале досега од моја страна. Во секој случај, спремен сум да помогнам од секој аспект"- кажа Антиќ на појавувањето во „Борис Трајковски“. 

Теодор ќе задоцни, Мекејлеб е резервна варијанта

Џордан Теодор ќе биде првиот „странски избор" на Јорданчо Давитков, додека пак ако за тоа биде потребно во „игра ќе влезе" и Лестер Бо Мекејлеб.

И Работнички со пријава за Лигата на Шампионите

„Црвено-белите“ испратиле пријава за учество во квалификациите од Лигата на шампиони. Но дали ќе играат, ќе одлучат челниците на ФИБА, затоа што Македонија има само едно место во тоа натпреваруавње. 

Pages