Кошарка

КРАЈ НА ЕДНА ЕРА ЗА НИКС

Кармело ќе заврши во Оклахома?

Прв штрајкуваше за осигурување кај Зоре, а сега...

Најдобриот македонски кошаркар уште еднаш му се обрати на првиот човек на МКФ,...

АМЕРИКАНИЗАЦИЈА - ТРЕТ ДЕЛ: Кевин Тајс е новиот...

Бекот шутер, висок 196 сантиметри, доаѓа во Струмица директно од Ли...

Ѓорѓевиќ: Дончиќ е чудо, но Дражен е еден и...

Предводникот на Србија, Александар Сале Ѓорѓевиќ во интервју за „Индекс.хр"...

Вигинс прв пик на НБА-драфтот, Шариќ најдоброрангиран Европеец

Кошаркарите Ендрју Вигинс (Кливленд), Џабари Паркер (Милвоки) и Жоел Ембид (Филаделфија) се трите први избори на синоќешниот НБА-драфт, кој според многумина е еден од најдобрите во историјата. Најдоброрангиран Европеец...

Антиќ доби силна конкуренцијa: Атланта избра крилен центар на НБА-драфтот!

Македонецот има негарантиран договор со Атланта вреден околу 1,2 милиони долари, кој ќе стане гарантиран ако управата на клубот не ја прекине соработката со него најдоцна до 15 јули.

Гечевски: Без добра репрезентација кошарка во Македонија ќе - (с)нема!

Русокосиот центар летово првпат по 18 години нема да биде дел од националниот тим, за кој дебитираше во 1996 година и одигра 89 официјални средби во кои постигна вкупно 891 поен.

По влезот во АБА-лигата: Гајдаџиев го донесе Левски и на чекор до Евролигата!

Актуелниот бугарски шампион Левски, чиј претседател од неодамна е поранешниот предводник на македонската кошарка, Леонид Гајдаџиев, се најде меѓу осумте екипи кои ќе настапат на квалификацискиот турнир за пласман во...

Крај на бламажата на кошаркарките: Македонија убедливо најлоша во квалификациите за ЕП 2015!

Жолто-црвените циклусот го завршија како убедливо најлоша репрезентација со скор 0-6 и просечна негатива од речиси неверојатни 30,8 поени на секој од одиграните натпревари.

Иако Гивенс постигна 38 поени: Македонија по втор пат убедливо поразена од Белгија!

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија го доживеа шестиот пораз во квалификацискиот циклус за ЕП2015 откако на домашен терен убедливо загуби од Белгија (58-95). Нашите кошаркарки беа во негатива за време на...

Шпанците со сите сили ќе атакуваат на светското злато: Се враќаат Ибака и Пол Гасол

Селекторот на шпанската кошаркарска репрезентација Хуан Оренга го соопшти списокот од 12 играчи на кои ќе смета на на СП, а на него се најдоа и Серж Ибака и Пол Гасол. Споменатото дуо го пропушти Европското првенство...

Сагадин: МЗТ Скопје ќе биде меѓу најсилните во АБА-лигата!

Новиот тренер на МЗТ Скопје, Змаго Сагадин изјави дека тимот на „металците“ ќе биде подмладен сѐ со цел клубот да создаде кошаркарски колектив кој ќе биде конкурентен за врвот во регионалната АБА-лига. „Тимот ќе биде...

Фемили Аеродром ќе протестира поради тоа што „Јане Сандански“ добива црвено-црн лик (ФОТО)

Една од најбројните навивачки групи во Македонија, „Фемили Аеродром“ в недела од 19 часот најави протест пред новиот храм на МЗТ Скопје поради одлуката во салата да доминира црвено-црната боја, а не плаво-белата. За...

Барселона со рекорден број тројки го растури Реал и стигна до меч топка за титула!

Кошаркарите на Барселона дефинитивно беа посебно инспирирани во третиот финален натпревар од плеј-офот против мадридскиот ривал, поради тоа што не само што убедливо славеа победа на Кралскиот клуб, туку поставија и нов...

Pages