Ракомет

МОРАМЕ ПОСИЛНО ВО ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ

ПОЛУВРЕМЕ: Македонија - Алжир (10-11)

Очекувано трибините се полни: Поддршката за Алжир...

Очекувано, домаќинот на СП ја има поддршката на трибините. Но, Алжир нека ја...

Линк за следење во живо за дуелот меѓу Македонија...

Македонската репрезентација вечерва (21:45 часот) има шанса да направи уште...

Тјери Анти: Лазаров е голем професионалец, со...

Стратегот на францускиот тим, Нант, чиј дел во следните сезони ќе биде Кире...

ТАЛЕСКИ: Многу работи ќе бидат на нивна страна, но ние сме подготвени на сѐ

По ден одмор, младинците денеска породлжуваат со настапите на СП. Пред избраниците на селекторот, Илија Темелковски е нов и голем предвизик, борба за место во 1/4 финалето. Противник на нашите момци е домаќинот на Мундијалот, Алжир.

ЗАВРШИ ОДМОРОТ: „Командантот„ Раул ги собира шампионите

Европскиот првак, Вардар утре започнува со подготовките за новата сезона, во која ќе брани четири трофеи, а пред стартот на истата ќе се обиде да освои уште еден. 

Познат списокот за Европското првенство во Словенија

Селекторот на женската младинска репрезентација на Македонија, Борче Марковски ги одреди списокот континенталниот собир, кој ќе се одржи од 27 јули во Целје.

Не е проблем, Кире наш го бива и за фудбал (ФОТО)

Капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров и неговиот нов тим, Нант, вчера и официјално започнаа со подготовките за новата сезона. Францускиот тим денеска имаше поинаков тренинг, ракометарите на Нант играа фудбал, а македонскиот „бомбардер“ покажа дека може да се снајде и во овој спорт. 

Темелковски со „џокер“ плус против Алжир

Десното крило Томислав Јагуриноски си ја „одработи" казната од два натпревара, која ја заработи на мечот против Тунис.

Ќе навиваме за двојката на Манасков (ФОТО-ВЕСТ)

Македонскиот репрезентативец, Дејан Манасков во Веспрем ќе го носи дресот со бројот два. Нашиот ракометар и унгарскиот тим стартуваа со подготовките за новата сезона во која сите сили ќе бидат насочени кон Лигата на шампионите и тамошното домашно првенство. Манасков нема да го гледаме во „Јане Сандански“ барем во групната фаза, бидејќи не е во групата со Вардар. 

КУЗМАНОВСКИ ПОРАЧУВА: Целта е исполнета, но нема да застанеме тукa

Младинската репрезентација покажа на дело дека има квалитет за големи нешта. Нашите ракометарии одиграа најдобо кога најмногу беше потребно, го совладаа Бразил за пласман во 1/8 финалето, а таму за противник ќе го имаат домаќинот на СП, Алжир.

Блесна европска ѕвезда на логото на РК Вардар

Ракометниот клуб Вардар најверјатно во најскоро време ќе добие ново лого. Ова станува се појасно, откако се забележува лого на Вардар, на кое е додадена и една ѕвезда. Таа ѕвезда стои високо, над топката.Додадената ѕвезда е ѕвездата на Вардар која блесна минатиот месец на фајнл фор турнирот во Келн. На турнирот во Келн, Вардар ја освои европската клуна и стана нов континентален владетел. Токму поради овој успех, во најскоро време може да очекуваме Вардар да го промовира и новото лого со ѕвезда, како симбол за освоената европска круна.

Лазаров почна да го поти дресот на Нант

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров почна со тренинзи во тимот на Нант. Лазаров летово реши да го смени клубот. Го остави дресот на каталонскиот гигант Барселона и реши да прифати нов предизвик и тоа во Франција. Нант е вицепрвак во земјата, а Лазаров најави дека очекува оваа сезона да се оди едно скалило погоре, односно да се освои трофеј во земјата, каде прв фаворит е тимот на ПСЖ. Синоќа Лазаров го имаше првиот тренинг со екипата на Нант, тимот кој ќе биде противник на Вардар, во групата од Лигата на шампионите.

ЕХФ ја казни Македонија

Ракометната федерација на Македонија ќе треба да плати казна од 2.000 евра

Pages