„ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ“ НЕМААТ НАМЕРА ДА ЗАСТАНАТ

Пенезиќ: Поразот не го заборавивме, дојдовме за победа

ЖРК Вардар денеска му гостува на Мец каде пред година дена го претрпе најтешкиот пораз во досегашните пет сезони во најсилното европско клупско друштво (42:28). 

објавено: 25 февруари 2018 - 10:08

ЖРК Вардар денеска му гостува на Мец каде пред година дена го претрпе најтешкиот пораз во досегашните пет сезони во најсилното европско клупско друштво (42:28). Токму по овој меч дојде до тренерска смена, на местото на Давид Дејвис дојде Ирина Дибирова. Вардарки не го забораваат овој пораз, па токму денеска ќе се обидат да ја продолжат серијата од девет победи во низа и да им се реваншираат на французинките.

„Лани, најлошиот натпревар во сезоната го одигравме во Мец. Едноставно не беше наш ден, како се да беше погрешно. Но, тоа нема да се случи одново, барем се надевам.

Нема да биде лесно. Натпреварот во Мец ќе биде можеби најтежок предизвик за нас досега сезонава. Мец има одличен тим, кој многу добро се познава и одлично функционира на теренот, а имаат и посебна енергија кога играат пред својата публика. Сепак сакаме да го поправиме лошиот впечаток од претходната сезона, но и да ја продолжиме победничката серија", изјави Андреа Пенециќ.

И Вардар и Мец веќе имаат обезбедено пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Со триумф на денешниот дуел македонскиот шампион ќе го потврди лидерското место на табелата во групата 2.

Најново во Ракомет