ВТОР ПОРАЗ ЗА ЕВРОПСКИОТ ПРВАК ВО ЛШ

Задоцнето будење, Вардар четвртфиналето ќе го заверува во Скопје (ФОТО)

Македонскиот и европски првак го запиша вториот пораз во Лигата на шампионите, откако на гостувањето во Нант беше совладан со 27-26. Директниот пласман во четвртфиналето Раул Гонзалез и неговите избраници ќе го бараат на дуелот со Висла Плоцк.

објавено: 25 февруари 2018 - 18:33

Вардар на гостувањето кај Нант се покажа во најслабо издание во Лигата на шампионите оваа сезона. Европскиот првак во првите 50. минути беше целосно надигран, препознатливата одбрана која ги красеше избраниците на Раул Гонзалез до овој меч, беше под нивото, оттука очекувано уште помалку функционираше нападот. На крајот вториот пораз во елитното натпреварување го остави Вардар пласманот во четвртфиналето да го брка во Скопје против Висла Плоцк во последниот меч од групната фаза.

Македонскиот тим се разбуди во последните 10. минути од мечот кога од негатива од седум гола се врати во серија од 6-1 за неизвесен финиш 25-23, а потоа 27-25. Тука и попуштија нервите на шпанскиот стратег, кој доби две минути, односно неговиот тим остана со играч помалку на три минути до крајот. Гозналез бурно реагираше на судиската одлука во корист на домаќинот. Дојдоа „црвено-црните“ и на еден гол разлика, но времето не беше нивни сојузник...

По овој деул, „црвено-црните“ имаат 20 бода, еден повеќе од Нант. Французите во следното коло се гости на Рајн Некар, пак што му оди во прилог на Вардар, кој никако не смее да изгуби на домашен терен, на кој засега нема пораз.

Стартот на мечот го најави крајниот епилог. Нант отвори со серија од 7-3, вардаровата одбрана беше под нивото, а тука беше и немоќен и Арпад Штербик. За првпат оваа сезона искусниот голман по само 16. минути игра имаше само една интервенција, што пак беше доволна причина Раул Гонзалез да направи измена, шанса доби Страхиња Милиќ, но и тој не можеше да направи нешто повеќе. 

Позитивата постојано растеше, во 17. минута беше 11-6, петте гола позитива домашниот состав ја одржуваше се до 28. минута кога Нант дојде на плус седум 18-11. На полувремето беше 18-12.

Ниту по одморот веднаш не се промени ништо, францускиот тим се искачи на 20-12. На средината на второто полувреме беше 23-16. Вардар сепак успеа да ја намали големата негатива во 24. минута дојде на 25-23 со голот на Карачиќ, Поповски и Дибиров за серија од 6-1.

Балаг од седум метри го совлада Штербик за 27-24, но неизвесноста продолжи, Шишкарев не попушти 27-25. Штербик се разбрани кога беше најмногу потребно...Сепак Вардар не успеа да направи целосен пресврт, загуби топка, па Дибиров погоди за 27-26 на крајот победата остана за Нант. 

Тимур Дибиров со шест погодоци беше најефикасен, два гола помалку имаше Циндриќ. На другата страна Гурбиндо со осум гола беше прв стрелец на мечот.

Најново во Ракомет