Ракомет

„Напорно е, но играчите се големи професионалци,...

Имаме одлична атмосфера, тимска хемија, борбени момци, врвен стратег и најважно...

На теренот секогаш е жешко: Ракомет за душа, „...

Во Арената Загреб дефинитивно никогаш не е досадно. За време на тајм-аутите...

Вараждин ни „лежи“, веќе имаме три победи во пет...

На Светското првенство во 2009 година, овој хрватски град донесе многу радост...

Македонија против Шпанија го чека 700. погодок на ЕП

За „црвено-жолтите“ ова е петто европско првенство, а четврто во низа на кое ја поминуваме групната фаза

ЕХФ нема смелост да го исфрли Лино Червар

Хрватскиот стратег се правда дека тоа што го направил било во жарот на борбата

Словенија нека ја победи Данска, а Германија пак да ремизира

Денеска започнуваат возбудувањата во групата каде што е и Македонија

Борко: Знаете ли колкава е разликата меѓу Лино и Раул? ОГРОМНА

„Со Червар на минатото СП бевме 15-ти, а сега ја поминавме групата и сме на три бода од влез во полуфналето“, објаснува Ристовски, кој додава дека македонскиот ракомет имал многу среќа што Хрватите го повикале Лино за селектор.

СИТЕ ПРАВЕЦ ВО ВАРАЖДИН: Македонската фан зона е подготвена (ФОТО)

На два дена пред стартот на дуелот против Шпанија, кој е прв од главната рунда на Европското првенство, македонската фан зона е подготвена. „Спортмедиа“ ви го пренесува амбиентот од новото собиралиште. По одличната атмосфера која „фалангата“ ја приреди во Загреб, поточно во клубот „Роко“, може да очекуваме нов „земјотрес“ и во Вараждин. Од Хрватска, Марија Ковачева

Душебаев и Кањелас: Македонија е опасна, го има најдобриот тренер во светот - Гонзалез

Екс-вардарецот Алекс Душебаев и ракометарот на Вардар, Жоан Кањелас и нивната Шпанија се првите противници на македонската репрезентација во главната рунда на Европското првенство. Во центарот на вниманието пред дуелот в недела, секако е селектрот на нашиот национален тим, Раул Гонзалез, за првпат во својата кариера ќе игра против родната земја.

Вујо пак ќе заплачеше, ама овојпат немаше да биде поради судењето (Видео)

Веселин Вујовиќ конечно има причина за задоволство. По негодувањето на судењето на првите два меча пто Сливенија ги играше со Македонија (пораз) и Германија (реми), следуваше убедлив триумф над Црна Гора. Пред стартот на втората фаза во Вараждин, Вујовиќ беше убаво изненаден од ракометарите на Словенија, кои му подарија торта и му го честитаа 57. роденден. „Ви благодарам многу. Горд сум и среќен сум што сум со вас, бидејќи вие сте моето семејство, мои пријатели, мои деца. Сакам уште многу години да бидеме заедно“, рече Вујовиќ по добивањето на слаткото изненадување.

И ПОНАТАМУ, БУКМЕЈКЕРИТЕ НЕ ВЕРУВААТ ВО НАС: Македонија нема да се бори за медал!?

Ако ставите облог од едно евро дека Македонија ќе го освои шампионатот во Хрватска, ќе добиете 28, а да ја помине вараждинската фаза 15.75 евра !!!

Петар Симонов од Скопје го фати крстот во Загреб (ФОТО+ВИДЕО)

Македонските навивачи ја продолжија традицијата на големите ракометни натпреварувања за време на големиот христијански празник Богојавление - Водици. Во црквата Света Злата Мегленска во Загреб околу 50 Македонци меѓу кои и првиот човек на РФМ, Живко Мукаетов дојдоа да го одбележат овој голем празник, а крстот го фати Петар Симонов од Скопје.  Од Загреб, Марија Ковачева. ФОТО: Петр Стојановски

ЕХФ ВЕЛИ: Нема место за Македонец во првата „седморка"!?

Додека оние 12 селекции се борат за место во полуфиналето (две од нив како Србија и Белорусија повеќе немаат шанси), ЕХФ ја одбра почетната „седморка" на досегашниот дел од натпреварите во Хрватска.

Pages