Ракомет

Цвeтковски: За мене повикот е голема мотивација,...

Јане Цветковски е изненадувањето во списокот на селекторот, Раул Гонзалез за...

Формулата на Гонзалез е едноставна: Ако добро...

Предводникот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез и неговите избраници...

Прибак: Стилот на Раул ми „лежи“, верувам дека ќе...

По пауза од речиси една година, Немања Прибак повторно се врати во...

Гонзалез: Никој нема да биде дополнително повикан, имам доволна бројка за да одработиме квалитетно

Македонската репрезентација во понеделник го има првиот собир во рамките на ЕХФ-неделата. Иако во моментов неколку ракометари се жалат на повреди, предводникот на „црвено-жолтите“ нема никој дополнително да повика. 

Поради повреди, Македа и Стоилов остануваат во Скопје

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез на гостувањето кај Целје во рамките на Сеха-лигата нема да смета на услугите на Хорхе Македа и Стојанче Стоилов. 

Не го оставија на „цедило“, РК Борец сепак иднина

Ракометарите на РК Борец може да здивнат. Ако пред два дена стравуваа дека клубот ќе згасне, поради бројните заминувања на членовите на Управниот одбор, денеска ги израдуваа своите фанови дека ќе продолжат да се натпреваруваат во Супер-лигата.

РК Пролет: Темелковски го раневме девет години, а тој ни заби нож во грб

РК Пролет е крајно изненаден од одлуката на сега веќе екс-тренерот, Илија Темелковски, да го напушти тимот и да замине во редовите на Еурофарм Работник.  

Јовиќ се крсти во Червар, со него ќе ги стават во ред младите „металурзи“

Металург не успеа добрите игри од Лигата на шампиони да ги преточи во СЕХА-лигата, на домашен терен загуби од Горење со 24-29. 

Барселона и Борко ги лечеа раните со Ваљадолид

По поразот од Вардар во Лигата на шампионите, Барселона на домашен терен го совлада Атлетико Ваљадолид со 39-25 во солидното издание на македонскиот репрезентативец, Борко Ристовски. 

Горење ја расипа бајката на Металург

Екипата на Металург не успеа да продолжи во ист ритам и во СЕХА-лигата, по двете одлични партии во Лигата на шампионите. Тимот од Автокоманда на домашен терен беше поразен од Горење со 24-29 (14-16).

УШТЕ ЕДНАШ: Кој друг ако не „Арпад велики"! (ВИДЕО)

По новото неверојатно издание на дуелот со Барселона, голманот на Вардар уште еднаш во оваа сезона е прогласен за играч на колото во Лигата на шампионите.

Гонзалез: Одбраната беше на одлично ниво, особено Милиќ и Ѓорѓески на голот

Предводникот на Вардар, Раул Гонзалез повторно има право да биде задоволен од играта на своите момци. Шпанскиот стратег по завршување на мечот ги пофали двајцата голмани Страхиња Милиќ и Даниел Ѓорѓески. 

ДА ТИ Е СТРАВ ДА МУ ЗАСТАНЕШ НА ПАТОТ: Борозан како тенк, руши се пред себе (ВИДЕО)

Вуко Борозан оваа сезона е еден од најстандарните играчи во таборот на Вардар. Бекот на македонскиот тим е вистински кошмар за противничката одбрана, ништо поразлично не беше ниту вечерва на мечот со ППД Загреб. Црногорецот демонстираше сила, како тенк мина низ ракометарите на хрватскиот тим, а за малку ќе го втурнеше во мрежа и гостинскиот голман. На крајот СЕХА-лига го прогласи овој гол за најдобар. 

Pages