Ракомет

Цвeтковски: За мене повикот е голема мотивација,...

Јане Цветковски е изненадувањето во списокот на селекторот, Раул Гонзалез за...

Формулата на Гонзалез е едноставна: Ако добро...

Предводникот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез и неговите избраници...

Прибак: Стилот на Раул ми „лежи“, верувам дека ќе...

По пауза од речиси една година, Немања Прибак повторно се врати во...

ППД Загреб стана редовен пациент на Вардар

Вардар ја забележа петата победа во низа во СЕХА-лигата, откако повторно за краток период повторно го совлада тимот на ППД Загреб 30-23 (17-10).

Темелковски нов тренер на Еурофарм Работник

некогашниот селектор Илија Темелковски доаѓа на местото на Андон Бошковски

ПРЕКИН НА СОРАБОТКАТА: Се разделија Бошковски и Еурофарм Работник

По поразот во дуелот со Пролет Тинекс, раководството на Еурофарм Работник одлучи да ја прекине соработката со тренерот со кој лани стигнаа до најголемиот успех, финалето на Купот на Македонија.

РК Борец стравува за својата иднина

Прволигашот од Велес, тимот на Борец на својата официјална страница објави соопштение во кое се вели дека во текот на вчерашниот ден голем број на членови на Управниот одбор си поднеле оставки. Ваквиот потег ги изненади, но и загрижи ракометарите чија иднина „виси“. 

Скромниот Прибак: Голгетерскиот учинок не е најважен, не значи дека си најдобар

Повратникот во македонската репрезентација, Немања Прибак со своите 12 погодоци од исто толку обиди беше најзаслужен за ремито против Мотор (28-28). По одличната партија тој се најде во идеалниот тим за петото коло во Лигата на шампионите. 

Од Металург апелираат: Нема да се штедиме, дојдете во сала, нема да зажалите

По одличните резултати против Мотор и Чеховски Медведи на гостински терен во рамките на Лигата на шампионите, Металург, исто како и Вардар се враќа на дуелите од СЕХА-лигата. Тимот од Автокоманда в среда ќе биде домаќин на Горење Велење.

ЕХФ со голот на Манасков во последната секунда против Србија се загрева за ЕП (ВИДЕО)

Европската куќа на ракометот почна да одбројува до стартот на континенталниот собир, кој во јануари ќе се одржи во Хрватска. На официјалниот „Твитер“ профил сподели три моменти од претходното Европско првенство. Меѓу нив се најде голот на македонскиот репрезентативец, Дејан Манасков, кој на дуелот против Србија во последната секунда го совлада Дарко Станиќ за реми 27-27.

Гонзалез: Повторно сме фаворити, но тоа мораме да го потврдиме на терен

Триумфот над Барселона е зад ракометарите на Вардар, европскиот првак утре го чека меч од СЕХА-лигата, во Скопје гостува тимот на ППД Загреб.

Повредата е доста незгодна, Лазаров ја пропушта ЕХФ-неделата?

Капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров кој поради повреда пропушти два натпревари во дресот на Нант, еден во домашното првенство и еден во Лигата на шампионите, најверојатно ќе го прескокне и репрезентативниот собир.

Суслина е како старо вино, ја има четвртата најдобра одбрана (ВИДЕО)

Ина Суслина на мечот против Турингер застана во второто полувреме. Искусната ракометарка на ЖРК Вардар за 30. минути имаше осум одбрани, од кои два седмерци, доволно за убедлива победа на македонскиот тим од 29-21. 

Pages