Ракомет

„Напорно е, но играчите се големи професионалци,...

Имаме одлична атмосфера, тимска хемија, борбени момци, врвен стратег и најважно...

На теренот секогаш е жешко: Ракомет за душа, „...

Во Арената Загреб дефинитивно никогаш не е досадно. За време на тајм-аутите...

Вараждин ни „лежи“, веќе имаме три победи во пет...

На Светското првенство во 2009 година, овој хрватски град донесе многу радост...

Словенечкото знаме во рацете на претседателот Пахор (ФОТО)

Дојде во Загреб да им даде претседателска подршка на ракометарите кои пак на тој гест "вратија" со убедлив триумф над Црна Гора (28:19), со кој влегоа во вториот круг од натпреварите, иако во еден момент тоа беше ставено под знак на прашање.

Играме лудо, коментираме уште полудо - Македонија има нова Влада, Раул е Премиер, Кире ни е Претседател, а Столе е на безбедно во МВР

Македонија живее незаборавни моменти со ракометот и Европското првенство во Хрватска, а играме лудо и коментираме уште полудо

И сопругите на Раул и Парондо пристигнаа, ќерките му даваат сила на Миркуловски (ФОТО)

Македонските ракометари, но и стручниот штаб во Загреб, но и во Вараждин ќе ја имаат поддршката и од најблиските. Денеска во хрватската престолнина пристигнаа сопругите и децата на селекторот Раул Гонзалез и Роберто Гарсија Парондо.  

Марсениќ: Се радувам на успехот на Македонија како да е моја држава!

Во хотелот „Панарома" во кој денеска парадираа голем број ракометни ѕвезди имавме кратка средба со вардаровиот пикер Мијајло Марсениќ, кој повторно не плени со неговата искреност, но и покажа дека има големо срце.

Прво против „црвената фурија“, од 20.30 часот

Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ги одреди сатниците по кои македонската ракометна репрезентација ќе ги игра мечевите од главната фаза во Вараждин.

ПРОКЛЕТСТВОТО ТРАЕ ДЕСЕТ ГОДИНИ: Црногорците не победиле никого на Европското

Четвртото Европско првенство е завршено за ракометарите на Црна Гора, кои само ја продолжија онаа црна серија на континенталните натпреварувања.

Нема зима за мак-ракометот - Страшен цепелин, за искрена детска радост (Видео)

Нема зима за македонскиот ракомет, а веќе растат наследниците на Кирил Лазаров, Стојанче Стоилов, Дејан Манасков... Македонија има таленти, а цепелинот што го изведоа пионерите на Карпош Вардар е феноменален, достоен и за најголемите сениорски натпреварувања

СЛОВЕНЕЧКИТЕ МЕДИУМИ ВО НОВ НАПАД: Македонија и Германија го наместиле натпреварот!?

Македонија и Германија однапред договорија реми, обвинија Словенците.

Македонци бидете трпеливи, билети ќе има!

„Спортмедиа“ успеа да дојде до информации околу билетите за следната фаза. Од Вараждин не информираа дека карти ќе има. Во моментов се прави нов распоред и најверојатно Унгарците ќе ги вратат истите, бидејќи нивната репрезентација го заврши настапот на Европското првенство.  

Стоилов: Не сакам кога сме фаворити, треба да си продолжиме со борбена и квалитетна игра

Не сакам кога не прават фаворити, нека биде како што и досега беше. Сакам да одиме чекор по чекор. Да не се летаме, да останеме цврсто на земја. Да продолжиме со борбена и квалитетна игра, вели Стојанче Стоилов

Pages