Ракомет

„Напорно е, но играчите се големи професионалци,...

Имаме одлична атмосфера, тимска хемија, борбени момци, врвен стратег и најважно...

На теренот секогаш е жешко: Ракомет за душа, „...

Во Арената Загреб дефинитивно никогаш не е досадно. За време на тајм-аутите...

Вараждин ни „лежи“, веќе имаме три победи во пет...

На Светското првенство во 2009 година, овој хрватски град донесе многу радост...

Обрван го објави списокот: Нелоски и Талески во потесниот избор

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) го обелодени списокот ракометари на кои селекторот Ивица Обрван ќе смета во претстојните натпревари со Швајцарија и со Чешка, од квалификациите за ЕП во 2016 година. Пократкиот...

Обрван: Ситуацијата е сложена - репрезентативците играат малку!

Квалификациите за Европското првенство за ракометари почнуваат идната недела, а македонскиот селектор Ивица Обрван ги исчекува загрижен и подготвен за многу работа. Спокојот му го одзема малата минутажа и променливата...

Деветте гола на Дибиров го сместија во идеалниот состав на колото во ЛШ

Ниту една македонска екипа не оствари победа викендов, во натпреварите од Лигата на шампионите, но затоа Тимур Дибиров доби индивидуално признание. „Летечкиот Русин“ од Вардар е прогласен за најдобро лево крило,...

Најдобрите стрелци во ЛШ се издвојуваат: Дибиров трет, Лазаров шести

По четвртото коло во групната фаза од Лигата на шампионите полека се издвојуваат ракометарите кои се лидери во своите екипи и, речиси, на секој натпревар даваат клучен придонес кога се во прашање головите. Во ова...

Абутовиќ ќе паузира еден меч, за Горбок ќе решат судиите

На следниот домашен натпревар на Вардар во Ц групата од Лигата на шампионите на 15 ноември во Скопје против Веспрем, сигурно во тимот ќе го нема Илија Абутовиќ, кој доби директен црвен картон во последната минута на...

Раул Гонзалес: Среќни сме со ремито, зашто тешко е да се игра во Монпелје

Во таборот на Вардар не жалат што не ја продолжија нивната победничка серија во Монпелје и велат дека се задоволни со освоениот бод. Гостувањето во еден од најракометните градови во Европа е тешко и затоа тренерот Раул...

Индира: Ова е опомена за нас, ја загубивме битката, но не и војната

Индира Кастратовиќ призна дека нејзините ракометарки одиграле под очекувањата и дека има уште многу да се поправа во играта на Вардар, во продолжение од сезоната во ЛШ. Очекува подобрување и затоа рече дека ова го сфаќа...

„Вардарки“ се удавија во тактичката перфекција на Будуќност

ЖРК Вардар ќе чека нова шанса за одмаздничка победа против Будуќност. Македонските првенки го загубија воведниот натпревар од ракометната Лига на шампионите со 17-23 што покажува колку сериозна мисија ги очекува во...

Штербик му донесе бод на Вардар среде пеколот во Монпелје

Вардар го расипа стопроцентниот ефект, но и понатаму остана непоразен во Лигата на шампионите играјќи нерешено 34-34 на пеколното гостување во Монпелје. Решаваа секунди, делници од секундата во финишот, кога Монпелје...

Пелистер се враќа на победничките патеки

Пелистер најави враќање на старите патеки и надминување на кризата во клубот. Ја остварија втората победа сезонава и тоа на гостувањето кај Пролет во Скопје. Иако отпатуваа за Скопје со 13 ракометари немаа проблеми со...

Pages