Ракомет

РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦОТ СО ОДЛИЧЕН ЕФЕКТ

На Веспрем му побегна победа, Манасков непогрешлив

Задоцнето будење, Вардар четвртфиналето ќе го...

Македонскиот и европски првак го запиша вториот пораз во Лигата на шампионите,...

Цвијиќ: Нема простор за разочарување, ова беше...

ЖРК Вардар повторно не успеа со победа да се врати од гостувањето кај Мец, каде...

Ах тој Мец, заврши победничкиот поход на ЖРК...

Серијата девет победи во низа на ЖРК Вардар заврши во Мец. Францускиот тим...

Чеховски се збогуваа со Топ-16 фазата: Симоне погоди за триумф на Монпелје

Аргентинецот Диего Симоне со гол во последните секунди му донесе триумф на Монпелје, 34-33 на гостувањето кај Чеховски медведи во 6 коло од Ц групата на ракометната Лига на шампионите. Речиси цела минута траеше нападот...

Пукна Ахиловата тетива на Лацковиќ: Итно заминува за Загреб на операција

Нов малер го погоди Вардар, откако и Блаженко Лацковиќ се придодаде на листата на повредени играчи, со тоа што хрватскиот интернационалец ќе отсуствува малку подолго. На дуелот против Веспрем, уште на почетокот на...

Нова голманска ноќна мора: Миклер приреди катастрофа за Вардар (ФОТО)

Вардар не беше ни блиску да го поправи впечетокот од дуелите со Веспрем и доживеа уште еден пораз, со 32-24 (16-10). Натпреварот од 6. коло во Лигата на шампионите го навести својот епилог уште по неполни 10 минути,...

Уште еден „филмски“ финиш за ЖРК Вардар: Турингер ја слави голманката Краузе!

ЖРК Вардар со пораз ги заврши натпреварит во Лигата на шампионите и со три бода ќе продолжи во следната, главна фаза. Во последното коло, попладнево во Нордхаузен, македонскиот првак загуби од Турингер со 21-20....

Со сите сили да се удри на Шпанците: Металург бега од мртва точка

И покрај сите проблеми кои го тресеа македонскиот ракометен првак Металург продолжува со крената глава да ги бара првите бодови во Лигата на шампионите. Примарната цел за оваа сезона, пласман во осминафиналето, како...

Може ли Вардар да направи збрка во дувлото на џинот Веспрем?

Вардар веќе ѝ стави до знаење на Европа дека неговото место е меѓу кругот фаворити кои нишанат на фајналфор турнирот, но потребно е тој имиџ да го одржи со резултати. Најсериозниот испит досега, мечот со Веспрем во...

Турингер е последна шанса за подебела „зимница“ за ЖРК Вардар

Македонските шампионки од четвртокот се во Нордхаузен, каде што денека во 14:30 ќе се пресметаат со Турингер и ќе разјаснат од каква стартна позиција ќе го продолжат натпреварувањето, по зимската пауза. Имајќи предвид...

Марија Серафимовска е првата Македонка во полската ракометна лига

Сезонава повеќе Македонки решија да ја смената клупската средина и да се испробаат во странство, а последната во низата на ракометарки кои потпишаа за клуб надвор од Македонија е Марија Серафимовска (26) која игра на...

ИХФ одлучи: Исланд и Саудиска Арабија ќе играат на СП наместо Бахреин и ОАЕ!

Меѓународната ракометна федерација, ИХФ донесе одлука репрезентациите на Исланд и Саудиска Арабија да ги потполнат местата на Бахреин и ОАЕ кои го откажаа своето учество на Светското првенство кое во 2015 година ќе се...

Металург издржа само едно полувреме со Шиофок

Македонскиот претставник во Купот на победниците на куповите, екипата на ЖРК Металург, запиша висок пораз во првиот натпревар од 3. коло, против Шиофок. Унгарките триумфираа со 26-17 како формални гостинки, и покрај тоа...

Pages